Mõisted

Oleme siia kokku koondanud mõned mõisted, millega võid kokku puutuda vastsündinute intensiivraviosakonnas.

Apgari hinne – vastsündinu üldseisundi hinnang dünaamikas vahetult sünni järel. 

Apnoe – lühikesed ajavahemikud, millal laps unustab hingata. Laps võib muutuda kahvatuks või sinakaks. Väikese stimulatsiooni/silitusega saab aidata hingamist taas meelde tuletada. 

Asfüksia – hapniku nälgus sünnil.

Aspiratsioonisüsteem – haigla seintesse paigutatud alarõhku tekitav seade, mille abil saab puhastada lapse hingamisteid sekreedist või piimast.

Beetametasoon – ravim, mida kasutatakse ähvardava enneaegse sünnituse korral loote kopsude ettevalmistamiseks.  

Bilirubiin – Enne sündi on loote veres punaliblesid rohkem kui hilisemal eluperioodil. Pärast sündi hakkavad punalibled lagunema ja verre tekib sapipigment – bilirubiin. Vastsündinu maksal tuleb taluda 2–3 korda suuremat koormust kui looteperioodil, et punaliblede lagunemisel vabanevat bilirubiini organismist väljutada. Asjaolu, et mõnel muidu tervel ja normaalsel vastsündinul areneb nn füsioloogiline ikterus ja teisel mitte, ongi tingitud eelkõige maksa erinevast võimest bilirubiini väljutada. Füsioloogilise ikteruse sümptomiks on naha muutumine kollaseks. Kollasuse kõrgpunkt on ajalistel lastel tavaliselt 3.–6. elupäeval, enneaegsetel lastel 6.–10. elupäeval. Hüperbilirubineemia ravimeetod on fototeraapia ehk valgusravi. Sinise valguse toimel tekib nahas bilirubiini selline vorm, mis eritub kergesti soole ja neerude kaudu ja ei ole mürgine. Fototeraapiat tehakse nii kaua, kuni bilirubiini tase on püsivalt madal.

BPD – bronhopilmonaalne düsplaasia on enneaegsete krooniline kopsuhaigus. Esineb enneaegselt sündinud lastel, kes on vajanud hingamisabi ja/või lisahapniku korrigeeritud vanuses 36. gestatsiooninädalal.

Bradükardia – ehk südameaeglus, süda lööb harvemini kui 60 korda minutis. 

CMV – tsütomegaloviirus, mis kuulub herpesviiruste sugukonda. CMV levib kehavedelike kaudu (sülg, uriin, veri, emakakaela sekreet, rinnapiim jt), vertikaalselt emalt lapsele (raseduse ajal, sünnitusel, peale sündi) ning vere ja verekomponentide ülekandel. Pärast nakatumist jääb viirus organismi latentses olekus kogu eluks.

CPAP – hingamisteede pidev positiivne rõhk. Lapsele pannakse spetsiaalne müts ja mask, mis asetatakse ninasõõrmetesse või ninale. CPAP annab hapnikku ja rõhku, et hoida ära kopsude kokkulangemine. 

DAP – ehk avatud arterioosjuha on kopsuvereringet suure vereringega (aordiga) ühendav veresoon, mis on vajalik looteeas.  Normaalselt on arterioosjuha sünni ajal avatud. Tervetel (ajalistel) vastsündinutel sulgub see 5-7 päeva jooksul pärast sündi, iseeneslik sulgumine on võimalik ka hilisemas vanuses. Pikemaajaliselt avatuks jääv arterioosjuha võib enneaegsetel vastsündinutel tekitada hingamisprobleeme, kuna vere voolamine aordist kopsuvereringesse suurendab vere hulka kopsudes. Samaaegselt on ebapiisav teiste organite, näiteks maosooletrakti, neerude ja peaaju verevarustus. 

Diurees – ööpäevane pissi kogus

Enneaegne sünnitus – regulaarsete emaka kokkutõmmete teke enne 37. rasedusnädala lõppu koos samaaegsete muutustega emakakaelas.

Enneaegne laps – laps, kes on sündinud rasedusnädalatel 22.+0 kuni 36.+6. 

Erakordselt väikese sünnikaaluga vastsündinu – vastsündinu sünnikaaluga alla 1000 g

Erakordselt väikese gestatsioonivanusega vastsündinu – raseduskestuse korral 22.+0–27.+6 nädalat sündinud laps

Ehhokardiograafia – ehk südame ultraheliuuring

Endotrahheaalne toru – toru, mis asetatakse lapse hingetorusse ja ühendatakse ventilaatoriga, et aidata tal hingata.

Ekstubatsioon – intubatsioonitoru eemaldamine kui laps on isehingamiseks võimeline. 

FKU – fenüülketonuuria on ainevahetushaigus, mille korral organismis kuhjub aminohape fenüülalaniin. Fenüülalaniin on toiduvalgu koostisosa, mida leidub muuhulgas ka rinnapiimas ja tavalises imiku piimasegus. Toiduga saadav fenüülalaniin jääb FKU korral hüdroksüleerimata, kuhjub veres ja seejärel ladestub ajukoesse, mis põhjustab lapse arengu peetuse. Haiguse varase diagnoosimise korral on võimalik alustada ravidieeti ja lapse areng kulgeb normaalselt. FKU on kõige sagedasem pärilik ainevahetushaigus Eestis, esinemissagedusega 1:6080. Eestis uuritakse kõiki vastsündinuid selle osas.

Fototeraapia –  ehk valgusravi hüperbilirubineemia korral, kus sinise valguse toimel muudetakse bilirubiini selliseks ühendiks, mida on kerge kehast väljutada soole ja neerude kaudu.

Frekvents –  südame löögisagedus 

Gestatsioonivanus – vanus rasedusnädalate järgi

Glükoos – ehk veresuhkur on inimese keha peamine energiaallikas. Sega saadakse toiduga ning glükogenolüüsi ja glükoneogeneesi käigus. Glükoosi sisaldust veres hoiavad kitsastes piirides stabiilsena hormoonid: insuliin, glükagoon, adrenaliin, kortisool ja kasvuhormoon. Tühja kõhuga veresuhkru normivahemik on 3,3 kuni 5,5 mmol/l.

GÖR – gastroösofageaalne refleks on toidu tagasiheide maost söögitorusse (ja neelu).

Hapnik – on värvuseta, lõhnata ja maitseta gaas, mida on meid ümbritsevas õhus 21%. Enneaegsed või haiged lapsed vajavad tihti lisahapniku.

HAT – vere happe-aluse tasakaalu ehk veregaaside analüüs.

Hemangioom – healoomuline veresoonkasvaja, mida esineb enneaegsetel lastel sageli.

Hgb – ehk hemoglobiin on valk, mis seob hapnikku ning transpordib seda. See rauda sisaldav valk annabki verele punase värvuse. Hemoglobiini hulk võib organismis elu jooksul muutuda. Kui organismis on vähe hemoglobiini, tekib kehvveresus. 

Hilisenneaegne vastsündinu  raseduskestuse korral 34.+0–36.+6 nädalat sündinud laps.

HIE – hüpoksilis-isheemiline entsefalopaatia on ajuhaiguse vorm, mille põhjustab hapniku puudus sünnitusprotsessis. See võib põhjustada sensomotoorseid ja kognitiivseid häireid, sealhulgas füüsilist ja vaimset puuet. 

Hüdrotsefaalia – ehk vesipea on ajuvedeliku liigne tekke või selle äravoolu takistus, kaasasündinud arenguhäire või ajuhaigus. Laps võib vajada operatsiooni šunti paigaldamiseks, mille kaudu vedelik saab välja voolata. 

Hüpoglükeemia – veresuhkru normist madalam väärtus.

Hüpotroofia – ehk üsasisene kasvupeetus on olukord, millal loote kasvamine on häiritud geneetiliste või keskkondlike põhjuste tõttu. Ultrahelis jääb loote oletatav gestatsioonijärgne kaal alla 10 protsentiili. 

Hüpoksia –seisund, kus aju ei ole saanud piisavalt hapnikku ja verekudedes on vähe hapnikku.

i/v – intravenoosne ehk veenisisene.

Ikterus – vastsündinu naha kollasus, mis on tingitud bilirubiini hulga suurenemisest veres.

Intubatsioon – hingamistoru paigaldamine, et hingamist toetada.

IRDS –  idiopaatiline respiratoorne distress-sündroom ehk hingamishäirete sündroom.

Isolaator – teistest haigetest eraldatud palat

IVH – intraventrikulaarne hemorraagia on ajuvatsakestesisene verevalum

Jälgimismonitor – sellega hinnatakse patsientide elulisi näitajaid

Kaaluiive – kaalutõus 

Kanüül –Naha sisse asetatakse nõel, et panna veresoonde väike plasttoru (enamasti asub see kas käel või jalal), mida kasutatakse lapsele vajalike ravimite manustamiseks. Tihti on see ühendatud masinaga, mis annab lapsele ettenähtud koguses ravimit õige aja jooksul.

Kateeter – spetsiaalne toru, mis on paigaldatud kehasisesi uriini välja juhtimiseks (põiekateeter, nefrostoom). 

KKV – kopsude kunstlik ventilatsioon

Korrigeeritud vanus – kalendaarsest vanusest (sünnivanusest) arvutatakse maha nädalad, mille võrra laps sündis varem (kasutusel kuni 2 aasta vanuseni).

Kofeiin – kesknärvisüsteemi stimulant, mis kõrvaldab uimasuse ja taastab erksuse. Kasutatakse lapse stimuleerimiseks ning nt. apnoede vähendamiseks. 

Kuvöös – tehiskliimaga aparaat enneaegse või haige vastsündinu soojas hoidmiseks

Kunstlik hingamine –kunstlikku hingamist võib vastsündinute osakonnas vaja minna, kui last on vaja elustada, et saada tema süda ja kopsud uuesti tööle.

Känguruhooldus – lapsevanema ja vastsündinu nahk-naha kontakt, kus laps pannakse ema või isa põue nagu kängurupoeg on ema kukrus

Lipiidid – rasvad

MAS – mekooniumi aspiratsiooni sündroom on lootekaka sattumine beebi hingamisteedesse sünnituse käigus

Mekoonium – vastsündinu esimene väljaheide, see on tavaliselt tumerohelist tooni ja on väga tihke.

Meningiit – ajukelme põletik

MRT – magnetresonantstomograafia on meditsiiniline uuring, kasutab tugevat magnetvälja, raadiolaineid ja arvutit inimese elunditest ja kudedest pildi saamiseks, mille abil diagnoositakse haigusi.

Munandilaskumatus – ehk krüptorhism, mille korral ei paikne munand munandikotis, vaid kubemekanalis või kõhuõõnes. Enamikul poeglastel laskub munand iseenesest munandikotti paari esimese elukuuga.

Mõõdukalt enneaegne vastsündinu – raseduskestuse korral 32.+0–33.+6 nädalat sündinud laps

Nabakateeter – nabaveeni viidud spetsiaalne kateeter (voolik)

Nahk-naha kontakt – vt. känguruhooldus

Nefrostoom – spetsiaalne toru, mis paigaldatakse ultraheli- või röntgenikontrolliga läbi kõhu külgseina neeruvaagnasse neile patsientidele, kellel on uriinivool neeruvaagnast kusepõide takistatud. Selle kaudu eritub uriin.

NEK – nekrotiseeriv enterokoliit on enamasti enneaegsetel vastsündinutel esinev põletikuline soolehaigus, mis tekib pärast toitmise alustamist. Probleemist annavad märku toitumisraskused (nt oksendamine), kõhupuhitused ja -pinge, veri väljaheites, kehatemperatuuri kõikumine, loidus või ülierutuvus.

NICU – A neonatal intensive care unit (ing. k.) vastsündinute intensiivravi osakond

NIDCAP – enneaegsete vastsündinute individuaalset arengutaset ja vajadusi arvestav hooldus- ja raviprogramm

OAE – otoakustilised emissioonid on helisignaalid, mille abil uuritakse vastsündinu kuulmist. Eestis uuritakse kõiki vastsündinuid. 

Omfalotseele – kõhu eeseina keskjoonel paiknev defekt, läbi mille sopistuvad kõhuõõne organid nabavääti

Osteopeenia – on kaltsiumi ja fosfori vähenenud sisaldus luudes, mistõttu need muutuvad hapraks ja kergest murduvaks.

PDA – avatud arterioosjuha. Lootel esinev ja ajalisel lapsel sünnijärgselt sulguv veresoon, mis enneaegsetel võib jääda lahti ja põhjustada probleeme. Sulgeda saab arterioosjuha ravimite või operatsiooniga. 

Perfuusor – ehk automaatsüstal. Tagab pideva täpse infusiooni, kui on vajalik täpsete koguste manustamine. Kasutatakse ravimite manustamisel aga ka toitmisel.

Perifeerne kanüül – veenisond vedelike ja ravimite andmiseks

Pneumoonia – kopsupõletik

Pneumotooraks – õhkrind

PPH – persistentne pulmonaalne hüpertensioon, püsima jäänud kopsuringe kõrge rõhk, mis võib põhjustada probleeme hingamises ja südame töös. 

Pulsoksümeeter – väike jälgimisaparaat eluliste näitajate (südamelöögisagedus, saturatsioon) jälgimiseks

PVL – periventrikulaarne leukomalaatsia on ajuvatsakesi ümbritseva valgeaine

Ravimite manustamine – p.o. – suukaudselt, i/v. – veenikaudu, p.rec. – rektaalselt küünla või klüsmina

Rindkere dreen –mõned lapsed võivad saada õhku, mis lekib kopsudest. Rindkere dreenid on väikesed torud, mis asetatakse rindkere õõnsusesse ja mis võimaldavad liigse õhu väljavoolu.

RDS – respiratoorne distress-sündroom ehk hingamishäirete sündroom 

Refleksid – reaktsioonid, vastsündinul on kaasasündinud refleksid 

ROP – retinopaatia on silma võrkkesta kahjustus

RSV – ehk respiraator-süntütiaalviirus, sümptomid sarnanevad külmetushaiguse sümptomitega (palavik ja vesine nohu). Kui RS-viirus jõuab kopsudesse, võivad haiguse sümptomid ägeneda, esineb tugevam ja sagedasem köha, hingamisraskused (sh vilistav hingamine ja hingeldamine), raskused toitmisel.

– röntgen, tavaliselt kopsuröntgen ehk kopsupilt

Saturatsioon (SaO2)– perifeerse vere hemoglobiini hapnikuga küllastatus, mille alusel hinnatakse organismi hapnikutarvet

Sepsis – veremürgistus on kogu organismi haarav põletik

Sond – toru, mis on paigaldatud kehasisesi (veresoonde, makku) ravimite või vedelike manustamiseks (n/g – ninakaudu või o/g – suukaudu läbi söögitoru ning sealt makku sisestatud toitmissond).

Song – elundi või koe väljatungimist läbi ebanormaalselt tekkinud ava, enneaegsetel lastel esineb sagedamini kubeme- ja nabasong.

Soojendusvoodi – elektrimadratsiga soojendatud voodi enneaegsetele või haigetele vastsündinutle, kes ei saa veel ise sooja hoidmisega hakkama 

Stoom – on kirurgiliselt kõhuseinale tekitatud ava, kas eritiste väljutamiseks (väljaheide, uriin) mõeldud kolostoom, ileostoom ja urostoom või toitmiseks mõeldud gastrostoom (avaus maost kõhuseinale) ja jejunostoom (avaus peensoolest kõhuseinale), kes mingil põhjusel ei saa ise neelata.

Surfaktant – aine, mida antakse selleks, et aidata lõdvendada lapse kopsusid, mis muudab väljahingamise talle lihtsamaks ja peatab kopsude kokkulangemise.

Sõeluuring – uuritakse kõiki vastsündinuid haiguste varajaseks avastamiseks, et alustada õigeaegset ravi. Eestis on ainevahetushaigused ja kilpnäärme alatalitluse sõeluuring, nägemise, kuulmise ja puusaliiges düsplaasia sõeluuringud.

Tahhükardia – on kiirenenud südametegevus, mille puhul südamelöögisagedus vastsündinul on üle 180 korra minutis.

Tahhüpnoe – hingamissageduse kiirenemine üle 60 korra minutis

Ternespiim – ehk kolostrum on esimene piim, mida ema toodab. Sellel on palju kasutegureid: see on hea lapse immuunsussüsteemile, aitab tal esimest korda kakada ning selles on palju valku ja süsivesikuid, kaitseb magu ja soolestikku.

Transkutaanne – läbi naha toimuv (ilma et nahka vigastaks), näiteks bilirubiini mõõtmine naha pinnalt

Trombotsüüdid – aitavad lapse verel hüübida. Vahel võivad lapsed vajada trombotsüüdide ülekannet, kui nende veri hästi ei hüübi.

Tsentraalne veenikanüül –see on veenisisene toru, mis läheb lapse südamele lähedal asuvasse veeni. 

Tsüanoos – ehk ka jume muutus, mis  tähendab naha ja/või limaskestade sinakaspunast kuni sinakat värvust, mis tekib enneaegsetel apnoe ehk hapniku puuduse ajal

UH – ultraheli, meditsiinilises diagnostikas kasutatakse inimkeha sisemuse visualiseerimiseks (meditsiiniliseks kuvamiseks) sealt sondeerimisel tagasipeegelduvate kajade alusel ning selles toimuvate protsesside mõõtmiseks.

Väga väikese sünnikaaluga vastsündinu – vastsündinu sünnikaaluga alla 1500 g

Väga väikese gestatsioonivanusega vastsündinu – raseduskestuse korral 28.+0–31.+6 nädalat sündinud laps

Väikese sünnikaaluga vastsündinu – vastsündinu sünnikaaluga alla 2500 g

Vereülekanne – on vererakkude (erütrotsüütide) või vereplasmast eraldatud valkude ülekannet.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options