Mirtel – 26. rasedusnädal, 948g

Sündinud
26. nädal
Kaal
948g

Lugu on kirjutatud haiglasoleku ajal lapsele.

Sattusin haiglasse 10. oktoobril 2011 (esmaspäeva õhtul). Kuigi ennustati, et sünnid juba samal nädalal, saime siiski kaks nädalat võitu. Kõige raskem sel ajal ja ka edaspidi oli olla lahus sinu issist ja õest. Kogu selle aja jooksul anti mulle 3 korda päevas antibiootikume, et kaitsta nii sind kui mind.

Esimesi valusid tundsin 23. oktoobri öösel vastu 24.-t. 24. oktoobri päeval hakkasid valud rohkem tunda andma ja õhtul saadeti mind kolmandale korrusele sünnituspalatisse. Issi jõudis sinna umbes kolmveerand üheksa. Lasid end kaua oodata, hommikul arvati, et mind saadetakse tagasi esimesele korrusele (sünnituseelne osakond). Seda aga siiski ei tehtud ning sündisid lõpuks 25. oktoobril kell 13.26. Kuigi meile öeldi, et sind viiakse kohe ära, oli siiski nii palju aega, et issi sai su nabanööri läbi lõigata. Kui kuulsime, et tegid natuke häält, olin kindel, et sinuga saab kõik korda. Sind viidi lastetuppa arstide ning õdede hoole alla. Umbes tunni aja pärast saime issiga sind vaatama tulla. Esimene pilk ja ma hakkasin nutma, kahju oli sind seal kuvöösis hingamisaparaadi ja juhtmete küljes näha. Kaalusid 948 g. Juba samal päeval püüdsin piima välja lüpsta ning see õnnestus, vähemalt nii palju sain su heaks teha.

Järgmisel päeval võeti sul korraks mask ära, kuid sul oli ilma selleta raske hingata, pidid liiga palju tööd tegema, energiat oli aga vaja hoida kasvamiseks. Said antibiootikume, toitelahust ning rinnapiima (alguses toitis sind masin, tunni jooksul manustati 2 ml piima, kogus pidevalt kasvas).

29. oktoobril tehti sulle minu verest ülekanne, sest hemoglobiin oli langenud liiga madalale, sellest oli õnneks abi. Vahetevahel sa päevitasid, sest billirubiini tase kõikus lubatud piiri lähedal. Olid vahva oma väikeste prillidega. 29.–31. oktoobril hakkasid sul silmad avanema, esialgu vasak ja paar päeva hiljem parem silm.

30. oktoobril võeti sul hingamisaparaat ära, umbes samast ajast ei saanud sa ka enam antibiootikume. Sel päeval vahetati su kuvöösi sisu ning kuna sul polnud enam maski, saadi sind esmakordselt pärast sündi uuesti kaaluda ja nüüd ka mõõta: 842 g ja 32 cm.

31. oktoobril paigaldati sulle vasakusse kätte pikk kanüül, millest anti sulle toitelahust. Sattusin lastetuppa sel hetkel, kui seda paigaldati, nägin esimesena tühja kuvöösi ning oleksin ehmatusest kokku kukkunud, arst ja õed reageerisid kiirelt ning näitasid sind ühe laua peal, kus sinuga just toimetati. Olid sellel laual lõpuks kaks tundi ning said selle aja jooksul temperatuuri hoidmisega kenasti hakkama. Sellest päevast sain sul hakata mähkmeid vahetama ja süstlaga toitma (süstal oli ühendatud sondiga, mis läks sulle otse makku). Olin selle kõige üle õnnelik, sest jälle sain su heaks midagi teha.

Sain su esimest korda sülle 4. novembril. Issi oli kohal ning filmis seda oma mobiiliga.

5. novembril tegime känguruvõtet: olid alasti mu põues, nahk vastu minu nahka, lubatud 30 minuti asemel saime koos olla 45 minutit, tundsid end väga hästi. Sellest päevast lõpetati ka toitelahuse andmine – veel üks juhe vähemaks! Lisaks rinnapiimale said mõned korrad päevas piima sisse toitepulbrit ning naatriumi ja D-vitamiini. Naatriumi seetõttu, et selle tase oli vereanalüüsis natuke madal.

Hakkasid tasapisi kaalus juurde võtma. 6. novembri õhtul kaalusid 954 g. Eesmärk, et oleksid kahenädalaseks saades sünnikaalu taastanud, oli täidetud.

7. novembril sain su jälle känguruvõttesse. Seekord oli vaja ka hapnikumaski abi, tundus, et täis kõhu tõttu ei saa sa korralikult hapnikku tarbitud. Võtsid maha 2 g.

8. november oli mulle raske päev, sest pärast lõunat issiga algas mul verejooks, mis suudeti süsti ja tablettidega peatada. Ühe toitmiskorra olin voodis pikali, kuid järgmised korrad olin kohal, kuigi seismine valmistas mulle tõelist piina. Võtsid maha 6 g. Said kahenädalaseks.

9. novembri hommikul tundsin end üsna hästi, kuid soovisime teada (eriti su issi), millest tuli eelmise päeva verejooks. Käisime arstiga ultraheli tegemas ning siis avastati ka kurja juur – tükk platsentast oli sisse jäänud. Õnneks sai selle ilma operatsiooni tegemata eemaldada. Taas tabletid ning tilk. Olin kõigest segaduses, kuid sain aru, et mul siiski vedas – olin sel ajal ju haiglas ning abi oli kohe olemas. Täna kuulasime issiga, kuidas arst seletas, mida uuritakse ultraheliga sinu ajus. Kokkuvõtteks saime teada, et hetkel muretsemiseks põhjust pole (selline ultraheli tehti ka siis, kui olid kolmepäevane ja järgmine tehakse, kui saad 21-päevaseks.) Uurisime, miks sa kaalus alla võtad, kuid muretsemiseks pole põhjust, see on väike kõikumine, kaloraaž kasvamiseks pidi olema piisav. Täna said söögikorral 15,5 ml piima, arsti sõnul järgmisest nädalast kogust ei tõsteta, sest liigne vedelikuhulk mõjutab kopsude tööd. Seda on märgata nii mõnelgi toidukorral. Sain su jälle põue pista, kuid hingamine tekitas taas probleeme; praegu on põue pistmises natuke paus. Võtsid kaalus juurde 30 g, kaalud 976 g.

Täna hommikul sind nähes olid sul „vuntsid“ ees, said natuke lisahapnikku. Rõõmustav uudis oli see, et sain su ikkagi põue pista ja saime koos olla u 45 min. Toidukogus on hetkel jäänud 15 ml peale pidama. Kaalus kaotasid 2 g, seega kaalud 974 g.

11. novembri hommikul natuke pärast kümmet toodi meid Mustamäe Lastehaiglasse. Siin sind kaaluti ning olid 989-grammine. Sinu arstiks määrati dr Paluste. Sina olid tubli, kuid emme langes suurde masendusse – kohanemine uute olude ja inimestega oli väga raske. Toidukogust sul sel päeval ei suurendatud, said ikka 15 ml, kuid siin hakkas sind taas masin (perfuusor) söötma. Kohe olid hingamisnäitajad paremad. Sõid iga kahe tunni tagant, siin said kogu aeg värsket piima, v.a öösel kella 2 ja 4 ajal.

12. novembril hakati toidukogust tõstma. Sain sind kaks korda känguruvõttesse võtta. See aitas nii sind kui ka mind, kuigi ka see päev oli mul üsna vesine. Sel päeval nägi Mirelle sind esimest korda. Kaalusid õhtul 1014 g.

13. novembril läksime üle kolmetunnisele režiimile. Hakkasid sööma kell 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24 ja 3. Päeva lõpuks oli toidukogus suurenenud 19 ml-ni, öösel 20 ml-ni, kuid kaal püsis sama – 1014 g. Oli isadepäev ning emme oli kella 10-st kella 19-ni õe ja issiga. Olid kaks korda kängurus, tänane õde näitas, kuidas ma saan sind ise kuvöösist põue võtta.

Täna, 14. novembril on toidukogus suurenenud 22 ml-ni, õhtuks kaalusid 1029 g. Tegin täna esimest korda õhtust hooldust – mähkmevahetus, silmapesu, nabahooldus, õlitamine, linadevahetus ja kaalumine. Olid enne kella 9-st söömist endalt sondi välja võtnud, uus sond pandi nina kaudu ja kohe hakkasid hingamisnäitajad kõikuma. Olid kolm korda kängurus.

15. november. Hommikust hooldust tehes nägin, et nabakönt on ära tulnud. Toidukogus on 23 ml, kaalusid õhtul 1049 g. Täna tehti taas aju-uuring, mis oli korras. Olid kaks korda kängurus, õhtuse põuesoleku ajal langes pidevalt su hapnikutarbimise näit, olin päris mures, kuid õnneks oskas õde mu maha rahustada – mu südamelööke kuuldes arvad, et oled mu kõhus ega pea hingama. Täna käisid issi ja õde sind vaatamas, issi tegi sust siin haiglas olles esimest korda pilti. Said täna kolmenädalaseks.

16. novembril käisime issiga sulle nime panemas, oled nüüd ametlikult Mirtel. Kaalumisel oli ka Merli nimi. Mirteli nimi hakkas minuga „kaasas käima“ septembri algusest. Kui sa ära sündisid, arvasime issiga, et võib-olla on see nimi liiga jõuline, kuid sa ju oledki tubli ja iseloomuga, nii et see nimi sobib sulle hästi. Kaalusid 1058 g, toidukogus on 24ml. Minul on mure, et sa kakad vähe, kuid arst ütles, et see võib tulla sellest, et sa omastad enamuse rinnapiimast, kõht kinni olla ei saa, sest kui sa kakad, on see pehme ja kollane. Leppisime arstiga kokku, et sulle ei tehta gaasitoru, kuid kui ma nime panemast tagasi jõudsin, oli õde ikkagi teinud, arst polnud vastavasisulist teadet edasi andnud. Pärast kakasid veel kaks korda. Olid kaks korda kängurus.

Täna, 17. novembril on toidukogus 24 ml, kuid sellele lisandus rinnapiimarikastaja (MFS). Tehti kopsupilti, mis näitas, et paremas kopsu pooles on tekkimas vee sidumine, pead magama kõhuli või vasaku külje peal. Saad täna 30-nädalaseks. Minule üllatuseks rääkis arst täna, et võib-olla esmaspäeval saad kuvöösist välja. Täna juhtus selline lugu, et perfuusorist jooksis peaaegu kogu toidukogus sulle kõhtu 30 minutiga, peaks aga 1,5 tunniga. Pärast seda oli sul üsna raske hingata ja nii pandi taas hapnik tööle. Kaalusid 1077 g.

18. november. Täna olid taas CPAPi maski all, et parendada su kopsutööd. Mõistusega sain selle otstarbest aru, kuid emotsioonid olid taas laes. Tänasest saad neli korda auru, kahel korral kaks korda (erinevate ravimitega), seda jälle kopsutöö parandamiseks. Õhtusel hooldusel oli ka issi kohal, kuna oled raseduse kestvuse järgi 30-nädalane, siis peale kaalumise (1109 g) mõõdeti su pikkust (37 cm) ning pea ümbermõõtu (25,5 cm). Issi sai sind esimest korda kätel hoida!

19. november. Emme oli pärast kuut nädalat pika päeva issi ja õega kodus. Sina olid tubli olnud, hapniku omastamine vahel langes. Kaalusid 1119 g. Said neli korda päevas auru.

20. november. Täna käisin taas issi ja õe juures, jalutasime Harku metsas. Sind vaevasid täna aga gaasid, nii et õde otsustas sulle korra enne sööki Espumisani anda. Kaalusid 1134 g. Väga raske on kuulda masina piiksu, mis näitab, et sa ei omasta piisaval määral hapnikku.

21. november. Segadust täis päev: kord on hingamine korras, siis mitte. Vahel ma kahtlen, kas andur ikka näitab õigesti, sest numbrid on madalad, kuid sinu olek seda ei reeda – oled ärkvel ning ilusasti roosa. Andur vahetati ära, mingi hetk oli nagu korras, kuid siiski oli langusi. Tundub, et tänasel päeval oli langusest kiireid väljatulekuid enam. Õhtuses valves on õde, kes armastab hapnikumaski näkku toppida. Kõige enam pean ma siin õppima kannatlikkust. Oleme olnud siin kümme päeva ning täna vahetati sul kuvöösi, ka issi oli kohal. Kaalusid 1181g. Arsti arvates oled natuke turses, seega saad päevas paar korda diureetikumi, näis, mis kaal homme teeb.

22. november. Üllatus, üllatus, enne kella 12-st hooldust kakasid nii, et tuli välja vahetada linad ja su pesa. Mähkmed olid ka üsna rasked, nii et vedeliku väljutamine andis tulemusi ja seda näitas ka kaalukõver 1171 g. Oluline, et sul aga tundub parem olema, kui saturatsioon (hapniku omastamine) langeb, siis tuleb see enam-jaolt ise üles. Põues olles kipud hingamist aga unustama, küll see möödub.

23. november. Olid täna väike piiksu-tüdruk. Saturatsioon langes ja tõusis taas, arsti sõnul on olukord paremaks läinud, sügavaid apnoesid on vähemaks jäänud. Homme tehakse uued ultrahelid, röntgen ja analüüsid, oled ju peaaegu kuune. Täna tegi arst ise sulle gaasitoru, tundub, et gaasirohi ei aita. Kaalusid 1192 g, issi tõstis su kaalule ja kuvöösi tagasi.

24. november. Oled päev läbi väga tubli olnud, saturatsiooni langemisi on olnud vähe. Täna tehti sulle rida uuringuid, osade vastuseid (ultrahelid) kommenteerib arst homme. Röntgen näitas, et kopsuga on korras. Vereanalüüsist selgus, et hemoglobiin on madal (92 ühikut) ja seetõttu tehti sulle doonorverest ülekanne (15 ml), see kestis ligi neli tundi. Vahva oli vaadata, kuidas sind ei häirinud kanüüli panek – magasid rahulikult edasi. Õhtune hooldus sai siis tehtud kell 9, kaalusid 1210 g.

25. november. Eile oli sinu esimene väike sünnipäev. Issi ja õde käisid sul külas, tõid meile roosi ning Lotte multifilmist tuntud kolmekõrvalise jänese, sõime ka torti. Emme koos palatikaaslastega sõi sinu sünnipäeva ja Katariina ning Jaan Johannese kolmandale kolimise puhul pitsat ning kommi. Said magneesiumi-kaaliumi tilka, vasak käsi läks sul paiste ning kanüül pandi jala külge. Õhtul mõõdeti sind taas põhjalikult: kaal – 1209 g, pea 27 cm ning pikkus 38 cm.

26. november. Täna hommikul said tilgutist lahti, kell kaks võetakse analüüsid, loodetavasti nädalavahetusel rohkem lisavedelikke saama ei pea. Emme läheb pärast kolmest söötmist koju ning tuleb homme lõunaks tagasi. Siiski said veel magneesiumi-kaaliumi (elektotsüüdid) tilka. Paberilt lugesin, et kaalusid 1285 g, see oleks ju ilus number, kuid ma siiski kahtlen, näis, mida näitab tänane kaalumine.

27. november. Jõudsin enne kella kolmest söötmist tagasi, võtsin su ka kohe põue. Täna oli sul juba kolmas tilk. Õde ütles, et sügavat apnoed pole sul olnud, vaid väikeseid langusi. Kaalusid 1339 g.

28. november. Said kuvöösist vesivoodisse! Kriisinõustaja ütles, et see nagu teine sündimine. Söömine läks sul nüüd tunnisele režiimile, sondi loputamiseks mõeldud naatrium ja kaalium kahekordistusid. Toidukogus on nüüd 29 ml, ning MFSi kogus homsest 6 g. Sinu riietamine on paras võimlemine. Eelviimast korda põues olles ristisid mu kakaga ära. Kaalusid 1373 g.

29. november. Oled oma voodis nii armas. Vahetasin üksinda sul riideid, olid esimest korda mähkimislaual. Saturatsioon kipub langema, kui oled minu süles – sul on lihtsalt nii hea olla. Kodus algas eile remont, issi ja vanaisa uuendavad koridori ning köök-elutuba; mina alustasin eile sulle tekkide heegeldamist. Kaalusid 1417 g.

30. november. Elu kisub kiireks, pole aega sissekandeidki teha. Arst väitis, et sul on BPD I aste, enamikel vastsündinutel on see kopsuhaigus, mille on küll põhjustanud arstid, kuid see on hind, et teid elus hoida. No seda ei seletanud ta eile, vaid viskas õhku diagnoosi ning lubas hiljem seletada, seletas siis järgmisel päeval. Eks ma sain jälle nati nutta, kuid lugesin netist natuke infot ning eelmine palatikaaslane käis ka lohutamas, et pole hullu. Rohkem häiriski arsti suhtumine. Tänasest lisandus rauapreparaat. Kaalusid 1451 g.

1. detsember. Käes on jõulukuu, kuid tundub, et need pühad kipuvad kaarega mööda minema. Täna arst vabandas, et ei tulnud eile diagnoosi seletama, kuid tegi seda täna põhjalikult, tänud talle. Said arsti käest kiita, et oled asjalik ja terane piiga. Tänasest on toidukogus 30 ml ning emme annab seda sulle süstlaga poole tunni jooksul. See on jälle uus asi, mis vajab harjumist, sest toit satub su makku kiiremini ning rõhub seega hetkel kopsule. Küll sa harjud ja saad hakkama, homme püüan sind rinnale panna. Juba teist korda ei tule õde õhtuse hoolduse ajal appi, on üsna raske laveerida mähkmelaua ja sinu voodi vahel, kardan sind kaalule jätta, kui ise voodit teen; sama juhtus ka üleeile. Kaalusid 1501 g. Kui emme sind kella kuue ajal söötis, püüdis issi sulle lutti pakkuda – pead ju imemist harjutama. Nii mõnus on sind „kaablitest“ vabastada ning mähkimislaua juures toimetada.

2. detsember. Keeruline päev, taas tehti sulle vereülekanne. Õhtul olid tursesse läinud ning said süsti, mis aitas vedelikku väljutada, nii ei saanud ka uskuda kaalunumbrit 1593 g, kaalusin öösel kell kaksteist uuesti, siis sain tulemuseks 1574 g, see on tõenäolisem, kuigi ka mitte päris tõene. Tegin sinust ja jänesest pilti, et saaksid kunagi võrrelda, kui pikk sa olid. Pikkuseks saime 39,5 cm ja pea ümbermõõt 28 cm.

3. detsember. Täna lähen taas pärast kolmest toidukorda koju issi ja õe juurde, tulen homme tagasi, tahan ise sind kaaluda. Tänane valvearst pani nö pissimisrohu (diureetikumi) tagasi, analüüside järgi on hemoglobiin tõusnud 140 ühikuni, kuid minu vaatluse järgi andis eelmine vereülekanne paremaid tulemusi. Kella kolmese toitmise ajal tegin ära õhtuse hoolduse, suutsid mind toitmise ajal kõvasti ehmatada, nii saturatsioon kui südametöö langesid. Kaalusid 1568 g.

4. detsember. Jõudsin kella kuueseks hoolduseks tagasi. Olid tubli, söötmiste ajal suuremaid raskusi ei esinenud, kaalusid 1620 g.

5. detsember. Tänasest järgmise nädala kolmapäevani on su arst dr Reedik, meie arst on koolitusel. Püüdsin sind täna rinnale panna, ega sa eriti ärkvel olnud ning saturatsioon ka langes sel ajal, nii et püüdluseks see jäi, eks proovime iga päev natuke. Toidukogus on alates laupäevast 34 ml, hetkel see nii jääb. Kaalusid 1656 g. Oled natuke turses.

6. ja 7. detsember. Dr Reedik püüab igati aru saada, mis sinuga toimub ning abinõu leida. On üsna rasked päevad olnud, oled ikka natuke turses ning mõlemal päeval olen näinud, kuidas saturatsioon langeb 50-ni. Täna tundub, et pissimisrohu hypothiaridi koguse tõstmisest on kasu olnud, täna tõsteti ka valgu osakaalu toidus. Eile kaalusid 1697 g ja täna 1704 g. Ehk hakkab hingamine ka tasapisi paremaks minema ja saad rinnast söömist harjutama hakata. 6. detsembril pesti sind esimest korda kraani all.

8. detsember. Päev on olnud üsna stabiilne, aparaat karjus pigem ühenduse puudumise tõttu. Terve nädal on läinud nii, et sulle pole tehtud gaasitoru, oled ilusasti vähemalt korra ööpäevas kakanud. Täna pesi sind issi kraani all, mina olen veel ebakindel selles tegevuses. Kaalusid 1741 g.

9. detsember. Pisaraterohke päev. Aparaat piiksub, numbrid ja sinu olek aga kokku ei lähe. Oled kaks korda oksendanud, dr Reedik otsustas, et õhtused söögid lähevad tunni jooksul perfuusoriga. Olid täna issi süles/rinna peal, nii armas! Sel õhtusel ajal (kuuese toitmise ajal) oli palju saturatsiooni langusi, mõni tundus ehtne, mõni anduri veana. Dr Reedik arvas, et turses jala tõttu võib olla, et ka ei anna andur korralikult ühendust, nr kõikusid sekundi-paari jooksul 69–89-ni. Suur psühholoogiline surve ja nii need pisarad tulevadki. Kaalusid 1763 g, oled 40,5 cm pikk ning peaümbermõõt on 29 cm. Ootan iga päev seda „krõksu“, et hingamine saab korda.

10. ja 11.detsember. Käisin laupäeval kodus, tegelikult läksin laupäeval pärast kolmest hooldust (kaalusid 1802 g) ja tulin täna enne kuuest hooldust (kaalusid 1834 g). Õed rääkisid seda, mida ma ka eile ise tähele panin, et kui aparaat piiksuma hakkab, see selle ka üsna kohe lõpetab; huvitav, kas kuuled piiksu ja hakkad hingama?

12. detsember. Ei taha ära sõnuda, kuid saturatsiooni numbrid püsivad üsna stabiilselt, püüan maski mitte näo ees hoida (on olnud ka langust, kuid üldine pilt tundub parem). Toidukogust tõsteti 36 ml-ni. Dr Reedik ütles laupäeval, et ei tõsta, kuid tänane asendusarst siiski tõstis (enamus arste on täna ja homme Rootsis koolitusel, ka paljud õed). Valgu-analüüs oli normis ja kaaliumi ja naatriumi oma ka. Oi, kui kaua täna sult vereanalüüsi jaoks verd võeti, kuidagi ei tahtnud õnnestuda, sina õnneks magasid ega lasknud end häirida. Emme on alates eilsest veidi nohune. Proovisin sulle kell 9 hommikul rinda anda, olid nagu üleval, kuid huvitatud küll mitte; eks ma hakkan sind sellega üha sagedamini tüütama. Täna pesi sind jälle issi, kaalusid 1787 g. Sellest võib vist 20–30gr maha võtta, sest oled ikka natuke turses. Issi püüdis sind jälle lutti imema panna, et sa ikka paremini rinda hakkaksid võtma. Enne üheksast hooldust hoidsin sind u 10 min süles ja saturatsiooni numbrid ei langenudki eriti. Muide, olid ilma maskita! Täna käis emmel ootamatu külaline – tädi Kadri tuttav Nele, kes on meie eest palvetanud ning küünlaid pannud. Ta tõi emmele ühe palve ning palus mõelda, et me su ristida laseksime…. Rääkisin sellest ka issile, eks näis, mis sellest saab; olen aga igal õhtul palunud ingleid, et nad sind ja õde kaitseksid, korra lugenud ka meieisapalvet (lihtsalt tabasin end ühel õhtul seda lugemas).

13. detsember. Üsna rahulik päev, täna lülitati vesivoodi välja, kui temperatuur püsib, võetakse see ka ära. Ka täna pesi sind issi, ka piima andis ta sulle natuke süstlast. Kaalusid 1913 g. Täna kontrolliti taas su silmi, olid korras, järgmine kontroll kahe nädala pärast. Kahjuks ei tahtnud ükski arst sinust rääkida. Homsest on oma arst tagasi.

18. detsember. Nii kiireks on läinud, et ei jõua arvutit lahtigi teha. Oled juba mitu päeva ilma maskita hakkama saanud, nüüd annan sulle süüa nii, et oled mul süles ja lükkan süstlaga sondi kaudu süüa. Neljapäeval, 15. detsembril üritasime sulle lutipudelist süüa anda, kuid see lõppes fiaskoga – tõmbasid piima hingamisteedesse ning sind tuli aspireerida. Õnnelik lõpp, kuid hirmutav. Sellega lükkasime su üles saamise edasi. Reedel kaalusid juba 2024 g, kuid eile 1965 g. See on vist tänu sellele, et sa ei ole enam turses – liigsed vedelikud on välja saadud. Olen püüdnud sind ka rinnale panna, kuid see on raske ettevõtmine, kui ka saan sulle rinna suhu, siis jätad sa keele suulakke ja nii ei tule imemisest midagi välja. Jätkame proovimist! Eile ostsime issiga koju kuusepuu ning uued kuldsed jõulukaunistused, meie küll oleme jõulud haiglas, kuid eks issil ja õel on ikka tore, kui kuusk toas. Vanaisa tõi ka meile ühe väikese kuusepuu, selle pidi issi õega ehtima. Suure kuuse otsas on kaks liblikat, üks sinu ja teine õe oma.

18. detsember – 2053 g, 19. detsember – 2097 g ja 20. detsember – 2145g. Sõid täna rinnast 11 g, loodame sellele lisa ja et sa ikka hakkad rinnast sööma, mitte ei tahaks pudeliga mässama hakata. Täna tõstetakse toidukogust 40-lt 43 ml-ni, loodame, et sa oksendama ei hakka. FMS langes täna 4 g-ni. Nina on turses ning seega hingata sul raske.

Oeh, on 28. detsember, aeg on lennanud linnutiivul, oleme vahepeal kolmandale korrusele kolinud. See juhtus sinu teisel väikesel sünnipäeval (25. dets). Sul pole enam aparaati küljes! Hea on sinuga 24/7 koos olla. Sattusin üles tulles tõelisse masendusse, mitte kuidagi ei tahtnud sa rinda võtta, lutsisid küll, kuid kaal näitas 2 g või üldse mitte midagi. Eile oli arst pärast pühi tagasi ja otsustasime sulle pudelist rinnapiima pakkuda ja nüüd nii ongi, et eile sõid 8 ml ja täna juba 20 ml. Oled pärast seda tõeliselt väsinud. Arst lubas söögikordade vahe viia 4 tunnini, tundub, et see sobib sulle. Pühade ajal oli valves osakonnajuhataja dr Toome, kes tõstis uuesti FMS-i ja toidukogust, vastavalt 6 g ja 47 ml. Oleme nüüd palatis Angelina ja Adriana ning nende emme Katjaga, olime koos juba teise korruse intensiivis. Täna kaalusid 2478 g, eile oli 2474 g. Vahepealsed nr on: 21. dets – 2198 g, 22. dets – 2232 g, 23. dets – pea 31 cm, pikkus 42 cm ja kaal 2254 g; 24. dets – 2310 g, 25. dets – 2334 g ning 26. dets – 2418 g.

31. detsember. On vana-aasta õhtu. Täna sadas laia lund! Sees on rahutus, mida püüan maha suruda, sest üleeile arvas arst, et võib meid reedel, 6. jaanuaril, koju lasta. Kas tõesti? Otsustasin eile hommikul, et ei anna sulle sondist lisa juurde, sööd nii palju kui sööd; natuke oli hirm, et mida arst sellest arvab, kuid ta oli sellega täiesti nõus. Päeva alguses olid söödud kogused väikesed, kuid pärast gaasitoru tegemist (aitas sul kakada) tõusid kogused, ju vaevas kõht sind nii, et oli raske süüa. Ka täna ei saa sa sondist lisa, arst ütles, et võin suisa sondi homme lasta välja võtta, kogused peavad muidugi normaalsed olema, nii 40 ml ja rohkem. Kõige raskem on FMS-i suukaudne manustamine, mitte ei taha anda enne sööki, sest see teeb kõhu täis ja sa ei söö eriti ning pärast sööki ei taha sina seda; ka rasvade sisse saamine on vaevaline. Söömine… pean olema valmis selleks, et sa toidu kurku tõmbad, kahjuks ei oska sa seda veel välja köhida, nii ei saa sa hingata ning muutud siniseks. Korra pole koputamine ja massaaž aidanud ning andsime Katjaga sulle hapnikku. Tegutsedes suudan säilitada kaine pea, emotsioonid tulevad hiljem, meeldiv see pole. Küll aga muutud iga korraga tublimaks ning loodan, et need situatsioonid kaovad varsti. Meeletu, kuhu me oleme jõudnud – sündisid alla kilosena, nüüd hakkab koju pääsemine reaalsuseks muutuma. Numbrid ka: 29. dets – 2506 g, 30. dets – pikkus 42,5 cm, pea 32,5 cm ning kaal 2422 g, 31. dets 2428 g.

1. jaanuar. Head uut aastat, kallis! Tänasest pole sul sondi, eile lubas arst, et võin lasta õdedel selle ära võtta. Nüüd pead korralikult pudelist sööma. Endiselt on lisaainete andmine keeruline. Kaal oli täna 2412 g, taas väike langus, eks pudelist imemine ole raske, küll sa harjud ja siis hakkab ka kaal taas tõusma, kui hakkad taas FMS-i saama, mõjub ka see. Nädalavahetusel sa seda ei saanud, oli ainult Protifar valkude tõstmiseks. Õde ja issi käisid siin eile ja ka täna, õde tahab sind nii sülle võtta.

3. jaanuar. Oo jah, arsti sõnul peaksid sa rohkem sööma, vähemalt 50 ml korraga, sinul jäävad need kogused täna nt 30–45 ml vahele. Eile kaalusid 2390 g, täna oli õnneks väike tõus – 2408 g. Olen püüdnud sind võimalikult sageli sööta. Kui ma arvutan, siis oled alati napilt miinimumi täitnud (oma kaalu kolm esimest nr). Õnneks olen täna ka FSM-i suutnud sulle sisse ajada, seda peame ka kodus edasi võtma. Üleeile tegi issi sulle esimest korda meie palati suures kraanikausis vanni, täna pildistasin seda tegevust. Viimane vereproov oli korras, õnneks. Tänane silmaarsti külastus oli natuke murettekitav, kuid loodame, et olukord läheb paremuse suunas – mitte ei tahaks, et peaksid laserravi saama. Eile käisime kuulmist kontrollimas, parema kõrvaga normis, vasak vist mitte nii väga, kuid see võib olla ka sondist, 5–6 elukuul tuleme tagasi kontrolli. Homme tahab sind vaadata füsioterapeut, nii et see nädal on üsna tegus, enne välja kirjutamist uuritakse ja puuritakse sind ikka korralikult; reedel on siis veel vaktsineerimine. Jäänud on 3 ööd siin magada, nüüd vist võib juba nii öelda, sest arst ütles, et söömise pärast ta meid siia ei jäta.

5. jaanuar. Viimane õhtu haiglas. Homme on veel vaktsineerimine ja siis koju. Eile külastas meid füsioterapeut. Sinu areng vastab igati su vanusele. Kaalusid eile 2442 g. Täna oled üsna korralikult söönud, oled saanud süüa siis, kui oled ärganud, eks näis, mis päeva koguseks tuleb.

6. jaanuar, see kaua oodatud päev! Oled täna taas korralikke koguseid söönud, ju oled aru saanud, et ainult sina ise saad oma kõhtu täita. Eile kaalusid 2450 g, seega jälle väike tõus. Täna hommikul mõõdeti su pikkuseks 44 cm ning pea ümbermõõduks 32 cm, nii et mõõtmistulemus oleneb ikka mõõtjast, sest nädal tagasi oli pea ümbermõõt 32,5 cm. Nüüd ootame veel vaktsiini ja siis võime koju minna. Enne aga peab arst meiega rääkima tulema, haiglas veedetud päevade eest olen juba arve saanud (alates selle aasta jaanuarist on siinses haiglase ema vooditasu päevas 1.60, maksustatakse kuni esimest kümmet päeva). Ma polegi veel kirjutanud, et ka kaksikud Adriana ja Angelina saavad täna koju. Sipled mu kõrval praegu, pärast igat suuremat toidukogust on sul rahutu uni, kõige paremini magad sa kõhuli olles.

Sünnikaal 948 g
1 kuu vanuselt kaalus 1209 g, pikkus 38 cm
2 kuu vanuselt kaalus 2334 g
3 kuu vanuselt kaalus 3340 g, pikkus 49 cm
4 kuu vanuselt kaalus 3760 g, pikkus 50 cm
5 kuu vanuselt kaalus 4360 g
6 kuu vanuselt kaalus 4660 g, pikkus 56 cm
7 kuu vanuselt kaalus 5350 g, pikkus 58 cm
8 kuu vanuselt kaalus 5780 g, pikkus 61 cm
9 kuu vanuselt kaalus 6000 g, pikkus 65 cm
10 kuu vanuselt kaalus 6400 g
11 kuu vanuselt kaalus 6800 g
12 kuu vanuselt kaalus 7410 g, pikkus 71 cm

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options