Põhjused

Enneaegsuse põhjused võivad olla mitmesugused: näiteks EPH-gestoos (raseduse teisel poolel vererõhu tõus, tursed ja valk uriinis), platsenta patoloogia (platsenta enneaegne irdumine või eesasetsus), väärarengud, mitmikrasedus, enneaegne lootevete puhkemine (võib olla tingitud ema nakkushaigusest, kuid enamasti jääb põhjus ebaselgeks).

  • 50% põhjus teadmata
  • 20 – 30% lootemuna/lootepoolsed põhjused
  • 30% emapoolsed põhjused

Enneaegse lapse sünni vältimine on raske. Tulevane ema peab võimalikult vara arsti jälgimisel olema, et saaks selgitada välja riskifaktorid, mis võiksid olla enneaegse sünnituse põhjusteks. Enneaegse sünnituse põhjus selgub tagantjärele vaid umbes pooltel juhtudel. Rasedusaegsed haigused, sealhulgas platsenta haigused ja valeasetsused võivad tingida enneaegselt sündimise. Ema kroonilised haigused ja mitmesugused infektsioonid suurendavad enneaegsuse riski.

Enneaegne lootevee puhkemine on enneaegse sünnituse põhjuseks ca 30 %-l juhtudest. Olulisemateks enneaegse lootevee puhkemise põhjusteks peetakse põletikke.

Ohtu enneaegsusele suurendavad ka alkoholi ja narkootikumide kuritarvitamine ja suitsetamine.

Väga enneaegselt sündinud lapsed vajavad oskuslikku intensiivjälgimist ja -ravi, mistõttu enne 33. rasedusnädalat alanud enneaegse sünnitusega rasedad viiakse üle Tallinna või Tartu kõrgema etapi haiglatesse (lapse transport ema kõhus).

Loote kopse saab ette valmistada – emale süstitakse 2 korda glükokortikoidhormooni, mis soodustab loote kopsude küpsemist ja vähendab lapse hingamispuudulikkuse raskusastet. Vahel õnnestub sünnitust emaka kokkutõmmet pidurdavate ravimitega edasi lükata. Kui lootevesi on puhkenud, süstitakse emale antibiootikume, et loote nakkust vähendada.

Riskitegurid

Elustiil: suitsetamine, alkoholi pruukimine, narkootikumide tarvitamine, kõrge stressitase ja pikad töötunnid, raske füüsiline töö, toitumine (KMI< 19, või raseduseelne kaal < 50kg), sotsiaalse toe puudumine, hiline või puuduv sünnieelne ravi.

Haigusseisundid: infektsioonid (kuseteede, vaginaalsed), kõrge vererõhk, diabeet, vere hüübimihäired, ülekaal, alakaal, mitmikrasedus, varem esinenud enneaegne sünnitus, emaka või emakakaela muutused.

Demograafilised tegurid: vanus alla 17 või üle 35 eluaasta, madal sotsiaalmajanduslik seis, lühike (< 6 kuu) rasedusvaheline intervall.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options