Esimene kohtumine

Enneaegse vastsündinu esmane abi

Enneaegse lapse esmane abi toimub soojenduslambi all: hingamisteede puhastamine, lapse kuivatamine, hingamise abistamine, hapnikravi, glükoosilahuse manustamine veeni, vajadusel ka hingamistoru viimine hingetorru ja kopsude avanemist soodustava surfaktandi tilgutamine kopsu. Vähene reageerimine abistamisele (ehk madal Apgari hinne) viitab lapse nõrgale eluvõimele, samuti hilisemale neuroloogilisele kahjustusele ja prognoosi tõsidusele.

Enneaegsetel vastsündinutel esineb kõikide elundite talitluse ebaküpsus. Nende vastupanu sünnistressile, mitmetele haigustele ja kohanemisraskustele on vähene. Enneaegsed beebid vajavad head hooldust ja toitmist, kohanemise jälgimist ja ravi vastavalt vajadusele, seetõttu viibivad nad haiglas kauem kui ajalisena sündinud lapsed. Koju lubatakse siis, kui laps hoiab ise kehasooja, sööb ise ja võtab kaalus juurde ning ei vaja aparaadijälgimist. Keskmine vanus kojukirjutamisel on 36-38 rasedusnädalat (korrigeeritud vanus), osa lapsi vajab haiglaravi kauem.

 

Välimus

Enneaegne vastsündinu näeb sünnil oma ebaküpsuse tõttu välja pisut teistmoodi kui ajaline laps ja on väga õrn. Kuni nahk ei ole veel täielikult väljaarenenud, on see õhuke ja veresooned võivad nahast läbi paista.

See annab beebi nahale punakas-lillaka tooni. Nende nahk võib tunduda „kleepuv“ ja võib kergesti rebeneda või tekkida verevalumid. Enamik väga enneaegseid lapsi on üle keha kaetud pehme karvaga „lanugoga“, mis kaob lapse kasvades. Tillukese beebi pea on võrreldes väikese kõhna kehaga ebaproportsionaalselt suur ning käed ja jalad võivad tunduda üsna pikkadena. Väga enneaegsetel vastsündinutel nahaalune rasvkude puudub. Mida suuremaks laps kasvab seda rohkem rasva tekib ja lapse pea, käed ja jalad hakkavad järjest rohkem „normaalsetena“ paistma.

Selles, et väga enneaegse beebi silmalaud on sünnihetkel kinni, pole midagi ebatavalist ja muretseda ei maksa, sest aja jooksul nad avanevad. Ka kõrvad on alles arenemisjärgus ja võivad olla beebil väga peadligi. Kõrvadele kuju andev kõhr alles kasvab ja kõrv areneb välja koos lapse kasvamisega.

Liigutused

Tavaliselt liigutavad väga enneaegsed vastsündinud väga vähe. Nende refleksid ei ole veel täielikult välja arenenud ja nad ei kontrolli täielikult oma lihaseid, sellepärast paistavad enneaegsete vähesed liigutused tõmblevatena. Nende lihased on küll veel nõrgad, kuid võib märgata kuidas nad sirutavad kätt või jalga. Samuti võib näha imemisreaktsiooni kui panna oma sõrm beebi suu juurde. Magades, süües ja kaalu juurde võttes, hakkab ka enneaegse beebi kehakuju ja nahk järjest rohkem välja nägema nagu vanemate beebide oma.

 

 

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options