Tavaliselt kestab rasedus 38-40 nädalat. Enneaegseks lapseks nimetatakse last, kes on sündinud pärast 22., aga enne 37. täis rasedusnädalat. Sünnitusega on tegemist siis kui laps sünnib vähemalt 22 nädalat kestnud rasedusest või lapse sünnikaal on üle 500grammi. Lisaks raseduse kestusele võetakse arvesse vastsündinu sünnikaal ja küpsus. Enneaegsete sünnikaal jääb enamasti alla 2500 grammi ja pikkus alla 46 cm. Madalakaaluliste beebide seas võib enneaegsete kõrval olla ka ajalisi lapsi, kelle kasv on raseduse ajal peetunud. Enne 33.rasedusnädalat sündinud vastsündinute arengu hindamisel kasutatakse n.n. korrigeeritud vanust (lahutatakse nädalad, mille võrra sündis laps varem).
Enneaegsed lapsed sünniaja järgi:
erakordselt enneaegne | sündinud enne 28. rasedusnädalat |
väga enneaegne | sündinud 28.- 31.rasedusnädalal |
mõõdukalt enneaegne | sündinud 32. – 33. rasedusnädalal |
hiline enneaegne | sündinud 34. – 36. rasedusnädalal |
Igal aastal sünnib Euroopas ligikaudu 10% lastest enneaegsena, Eestis 5,5% lastest. Seejuures väga väikesi enneaegseid (sünnikaal alla 1500g; sündinud enne 32. rasedusnädalat) on Eestis umbes 1% kõikidest sündidest. Enneaegsete laste tervisehäirete ja haiguste põhjused on seotud looteea ebasoodsa kuluga ning ebaküpse organismi arenguga tema vajadustele mitte vastavas üsavälises keskkonnas.
Kõik väga väikesed enneaegsed kuuluvad suure riskiga laste gruppi, nad on enim ohustatud haigustest, puuetest ja ka surmast. Suurim risk surra või jääda ellu puudega on eluvõimelisuse piiril, so 23.-25. rasedusnädalal sündinud lastel. Väga väikese sünnikaaluga vastsündinutest on praegusel ajal ellujäämisvõimalus umbes 70 protsendil. Tänapäevane loote jälgimine, enneaegse sünnituse juhtimine ja vastsündinute intensiivravi on oluliselt parandanud väikeste enneaegsete laste võimalust ellu jääda ja hästi areneda.
Väga väikeste enneaegsete laste parim haiglajärgne jälgimine ja ravi juhtimine toimub spetsialiseeritud nn. riskilaste keskustes. Eestis on sellisteks keskusteks Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliinik ning Tallinna lastehaigla.
Enneaegse sünnituse mõiste
- gestatsiooniaeg 22.–37. nädalat
- enneaegne sünnitustegevus
- sünnitustuhud/valud iga 6 – 8 min. järel
- kontraktsiooni ajal emaka siserõhu tõus vähemalt 30. – 40. mm/Hg
- muutused emakakaelas e “küpsus”
- emakakaela lühenemine > 50 %
- emakakaela sisesuudme avatus > = 2,0 cm
- enneaegne lootevee puhkemine