Nõuanded lähedastele

Kui Sulle oluline inimene sünnitab enne oodatud aega, võid tunda end sellele mõeldes ja toetada soovides abituna. Enneaegsed titad on sündides vahel pisitillukesed. Nad on küll visad võitlejad, aga samas ka väga haprad ning võivad pikemat aega vajada haiglaravi. Lapse vanematele on see enamasti keeruline aeg. Nad on hirmul ja mures, nende maailm on läbi teinud suurema või väiksema vapustuse ja sageli vajavad nad abi. Aga millist abi? Kahjuks ei ole selleks üht head ja alati toimivat retsepti, sest iga inimene ja lugu on erinevad. Küll aga saad Sa märku anda, et Sa hoolid.

Võib-olla on Sulle abiks enneaegsete laste vanemate mõtted sellest, mis nende jaoks oluline on olnud:

 1. Õnnitle vanemaid nagu Sa teeksid seda ka õigeaegselt sündinud beebi puhul. Kui olukord on keeruline ja õnnitleda tundub kohatu, siis saada pisititale tervitused. Sellega kinnitad Sa vanematele, et Sa märkad ja hoolid.
 2. Lase vanematel nutta ja välja näidata enda emotsioone. Ära kiirusta neid tagant ega kuku kärmelt lohutama. Nutmine aitab pingeid maandada ja järelikult on neil sel hetkel vaja just seda teha. Ole lihtsalt olemas. Enda kohaoluga kinnitad, et kuigi olukord võibki olla väga keeruline, siis Sa hoolid ja Sinule võib toetuda.
 3. Vahel tunnistavad vanemad, et neil oli tunne, et hooliti vaid lapsest, mitte neist endist. Mure lapse pärast on õigustatud, kuid ära unusta ema-isa. Vahel on küllaga põhjust ka tunda muret vanemate heaolu ja tervise pärast. Kuula neid ja küsi küsimusi, millele ei saa vastata vaid „ei“ ja „jah“. Küsi, kuidas tal läheb, kuidas ta end tunneb. See annab võimaluse emal ja isal rääkida. Enneaegse lapse vanematel võib olla mõtteid ja tundeid, mida Sa ei mõista. Ole nende jaoks olemas ja lihtsalt kuula. See on oluline.
 4. Ole ettevaatlik nõuandmiste ja soovitustega. Need võivad tulla heast südamest, aga võivad tekitada emale-isale ka palju negatiivseid tundeid. Kuula südamega!
 5. Kui on võimalik, palu beebist teha fotosid. Anna ideid, kuidas neid pilte teha. Sellega aitad Sa luua mälestusi, mille peale vanemad sel hetkel ei pruugi veel ehk ise tulla. Ole valmis ka selleks, et piltidel nähtu võib olla tavapäratu – beebi võib olla väga erinev sellest, millisena me vastsündinud tavaliselt ette kujutame. Ei ole lihtne näha pisikest inimest suurte torude, voolikute ja juhtmete keskel, aga tea, et vanemale, kes armastab oma beebit, on need vahendid, mis aitavad ta lapsel sel hetkel elada ja ellu jääda.
 6. Pika haiglaperioodi jooksul võivad vanemad tunda kõige enam puudust oma endise elu normaalsusest, väikestest lihtsatest asjadest. Kas Sa tead, mis need on? Tee praktilisi kingitusi, mida on võimalik kohe kasutada:
   • pisititale parajad mütsid, sokid ja riided on emotsionaalselt hinnaline kingitus, mille emotsionaalne väärtus võib ulatuda veel paljude aastate taha;
   • fotoalbum beebipiltide jaoks või päevik vanemate mõtete talletamiseks;
   • vanematele võib haiglasse saata hea kätekreemi. Käed kipuvad kuivama, kuna haiglas tuleb pidevalt käsi pesta ja puhastada;
   • midagi lugemiseks (mitte beebi teemaga seotud);
   • kodus valmistatud eine. Eriti oluline võib see olla pühade ja peresündmuste ajal, kus vanemad soovivad veidigi osa saada sellest, millega nad harjunud on;
   • haigla lähedal asuva restorani kinkekaart. Enneaegse lapse haiglasse jätmine on raske, seega tahab enamik vanemaid olla võimalikult lähedal. Võimaldades neile paar tunnikest lähedalasuvas restoranis, võib tunduda jumalikuna;
   • mõnel puhul võivad vanemad rõõmu tunda puhastusteenuse kinkekaardist. Kodu koristamine on tõenäoliselt nende prioriteetide nimekirja lõpuosas. see on läbimõeldud viis muuta nende kodu paremaks varjupaigaks, mitte järjekordseks stressiallikaks.
 1. Asju, mis võivad vanema jaoks olla emotsionaalselt ja füüsiliselt rasked, on palju. Ühtviisi raske võib olla lapse juures intensiiviravi osakonnas käimine, kui nad peavad iga päev lapse endast sinna maha jätma ja ka elu haiglas koos titaga ei ole lihtne. Pumbata iga kolme tunni tagant piima, tulla toime pahupidi pööratud elu ja plaanidega ning muretseda vahel ka kodus ootavate teiste laste pärast, võib olla enneaegse lapse vanema argipäev. Ka haiglast koju tulles võivad nad olla väga hõivatud ja kurnatud. Küsi, millega Sa saaksid neile toeks ja abiks olla. Kui oled valmis tõeliselt panustama, siis paku praktilist abi:
   • aita majapidamistöödes;
   • mine nende eest toidupoodi;
   • valmista neile süüa nii koheselt söömiseks kui ka sügavkülmutamiseks. Või kui nad soovivad ise toitu valmistada, siis toeta neid muul võimalikul viisil;
   • aita hoolitseda pere vanemate laste eest – paku, et veedad lastega päeva, valmistad neile süüa, viid-tood lasteaeda/kooli, paned nad õhtul magama, teed nendega midagi toredat;
   • paku, et jalutad nende koeraga või annad kassile süüa. Maailm ei jää seisma vaid selle pärast, et sündis enneaegne laps – see tähendab, et neljajalgsetele pereliikmetele ei pruugi jääda sellist aega ja tähelepanu, millega nad harjunud on, seega on teretulnud kui saad sellega aidata. Küll elu ühel hetkel taas oma rööpasse läheb;
   • aita transpordiprobleemi korral haiglasse ja tagasi saada.
 1. Vahel tunnevad enneaegsete laste vanemad, et nad on justkui kõrvale jäetud, kuna inimesed muretsevad, et nad võivad kogemata midagi valesti teha. Anna neile märku, et Sa oled nende jaoks olemas, kuid ole mõistev kui enneaegse lapse emal või isal ei ole sinu jaoks sel hetkel aega.
 2. Kui enneaegse lapse vanem ütleb, et ei soovi külalisi, austa seda. Nende laps võib olla eriti haavatavas tervislikus seisundis või on nad lihtsalt nii väsinud, et ei suuda millelegi muule keskenduda.
 3. Tühista enda külastuse aeg, kui tead, et oled kokku puutunud pisikutega, isegi kui Sa ei tunne end haigena. Ka nohu ja köha on pisikeste titade jaoks äärmiselt ohtlikud!

Ja mis peamine, tuleta neile meelde nii tihti kui võimalik, et nad on suurepärased ema või isa!

Soovid rääkida kogemusnõustajaga?
Kristel Kukk

e-mail: kristel.kukk@enneaegsedlapsed.ee
tel: 55632491

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options