Lastevanemate organisatsioonide konverents 2025

Posted in: Uncategorized @et
Tags:

Alates 2008. aastast on GFCNI (Global Foundation for the Care of Newborn Infants) korraldanud iga-aastast Lapsevanemate ja Patsientide Organisatsioonide tippkohtumist (POS), mis toob kokku ülemaailmsed lapsevanemate ja patsientide esindajad, et jagada teadmisi, tugevdada võrgustikke ja edendada arengut emade ja vastsündinute tervise valdkonnas. Alguse sai see 25 lapsevanema esindaja kohtumisest Roomas, kuid on kasvanud üle 70 osalejaga sündmuseks enam kui 45 organisatsioonist ja 30 riigist.

Sellel aastal toimus see 25.-27. aprill ja ikka Freisingus, Saksamaal, kus käisid MTÜ Enneaegsed lapsed esindajad Kristel Kukk ja Eva.

Esimene päev

Kohtumine sai energilise alguse Freisingis, Saksamaal, tuues kokku osalejad, et keskenduda vastsündinute tervise eest seismisele ja kogukondade tugevdamisele.
GFCNI juhatus tervitas osalejaid ja tutvustas tippkohtumise eesmärke ning nende arengu suuna. Algus andis tooni tervele nädalavahetusele – keskenduti õppimisele, koostööle ja kogukonnatundele.

Edasi jagati erinevates riikides inspireerivaid lugusid:
The Road to Ithaka” – Elena Megalemou, Küpros
Elena jagas liigutavat lugu sellest, kuidas kümne aasta jooksul loodi Nicosiasse tipptehnoloogiline intensiivravi osakond – visioon, mis sai teoks tänu pühendunud kogukonnale ja armastusele.

From the Worst Fate to a Beautiful Profession” – Dina Hediger, Šveits
Dina rääkis oma teekonnast enneaegse beebi emast riiklikuks eestkõnelejaks. Ta on loonud tugivõrgustikke peredele, pakkunud koolitusi ja mõjutanud poliitikat, muutes sellega enneaegsete hooldust Šveitsis.

One Voice for Zero Separation” – Michel Collar & Laetitia van der Elst” – Michel Collar & Laetitia van der Elst, Belgia
Michel ja Laetitia tutvustasid, kuidas erinevad Belgia organisatsioonid ühendasid jõud, et tagada vanemate pidev kohalolek intensiivravis. Keeltest ja piirkondlikest erinevustest hoolimata tegutsetakse ühiselt selle nimel, et iga vastsündinu saaks parima võimaliku alguse eluks.

Esimene päev näitas selgelt: vanemate kogemusel ja häälel on tohutu jõud muuta süsteeme ja luua paremat tulevikku meie kõige pisematele.

Teine päev

Laupäevane päev oli täis emotsioone, õppimist ja praktilisi oskusi. Selle päeva olulisemad esitlused:

Supporting Parents Following the Loss of a Baby from a Multiple Pregnancy – The Butterfly Project

Päev algas liigutava ettekandega professor Nicholas D. Embletonilt (Newcastle’i Haiglad, Ühendkuningriik), kes tutvustas Butterfly Project-i. Projekti keskne sümbol – liblikas inkubaatoril – viitab sellele, et beebi kaksik on surnud. See lihtne märk aitab personalil ja perel luua empaatilise ja teadliku suhtluse ka kõige valusamates hetkedes.

“The Baby is Talking to Us – How Can We Read Their Signs?”
Järgmisena esines Monique Oude Reimer-van Kilsdonk (Erasmus MC, Holland), kes näitas, kuidas vastsündinute kehakeel ja fotod annavad olulist teavet nende seisundi kohta. Ta rõhutas: “Iga foto räägib oma lugu – teeme kindlaks, et see on beebi oma.” Fotode kasutamine NICU-s aitab tugevdada vanema ja lapse sidet ning toetab arengupõhist hooldust.

Laupäev pakkus tugevat sünergiat: südantliigutavaid lugusid, süvitsi minevat õppimist ja tööriistu, mis aitavad päriselt midagi muuta

Kolmas päev

Pühapäeval astusid esile vanemate eestvedajad, kes jagasid oma kogemusi, väljakutseid ja lahendusi interaktiivses peer-to-peer sessioonis.
Fookuses olid innovaatilised projektid eri riikidest, mis aitavad edendada ema ja vastsündinu tervist kohalikes kogukondades.

Patient Navigator Training and Its Impact on Maternal and Child Health – ARNIS, Romania
Corina Croitoru ja Luiza Mutu tutvustasid Rumeenias käivitatud süsteemi, kus spetsiaalselt koolitatud spetsialistid toetavad vanemaid intensiivraviosakondades. Nad aitavad peredel paremini mõista ja liikuda keerukas tervishoiusüsteemis, pakkudes teadlikku ja empaatilist tuge.

NeuBriC – Multidisciplinary Training Program for Neonatal Brain Care – Ilitominon, Greece
Dr. Eleni Vavouraki tutvustas Kreekas loodud programmi NeuBriC, mis põhineb Euroopa vastsündinute tervisestandarditel. Programm õpetab arste ja õdesid pakkuma arengut toetavat, traumasensitiivset ning peresõbralikku hooldust, parandades haavatavate beebide eluväljavaateid.

Encouraging Skin-to-Skin Practice – SOS Préma, France
Audrey Reynaud rääkis kampaaniast, mille eesmärk on levitada känguruhoolduse ehk naha vastas hoidmise olulisust. Avalikkuse teavitustöö, tervishoiupartnerid ja poliitikakujundajate kaasamine on aidanud viia selle olulise praktika rohkemate peredeni Prantsusmaal.

Nurturing Partnerships: The Power of Multisectoral Collaboration – AFPNC, Ghana
Selina Bentoom tõi välja, kuidas Ghanas on erinevad osapooled – tervishoiutöötajad, vanemad, kogukonnaorganisatsioonid ja riigiasutused – teinud koostööd, et parandada enneaegsete laste ravi ja toetust. Selline lähenemine loob aluse õiglasemale ja paremini koordineeritud tervishoiusüsteemile.

Kõik neli esitlust tõid esile: päris muutused sünnivad siis, kui vanemad ja spetsialistid teevad koostööd. 
Konverentsi viimane päev tõi väärika ja inspireeriva punkti nädalavahetusele, mis oli täis õppimist, sidemete loomist ja rahvusvahelist koostööd.

Kõik esitlused olid väga huvitavad ja inspireerivad. Uuel aastal jälle, kuna need kokkusaamised on väga olulised, et saada uusi teadmisi ja tuua ka midagi uut Eestisse. 

Pikemat kokkuvõtte sisu on võimalik lugeda ka GFCNI kodulehelt (inglise keeles).

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options