Sinu ilus beebi on sündinud. Kuid ta sündis enneaegselt või on haige ja vajab erilist hoolt. Sinu rõõm oma lapse sünni üle võib olla segatud mure ja südamevaluga. See pole nii, nagu sa ootasid oma isadust algavat. Enneaegse lapse sünd on stressirohke ja raske kõigi pereliikmete jaoks. Kuid sinu jaoks võib see olla eriti raske. Sa võid tunda muret nii oma lapse ja partneri pärast kui ka teiste laste pärast kodus, lisaks pead tulema toime oma tööga ja vastutama rahaliste probleemide eest. Kuigi iga isa arendab oma viisi tulla toime enneaegse lapse sünniga, võib järgnev teave aidata seda rasket aega veidi lihtsamaks muuta.
Ole valmis tugevateks emotsioonideks
Pärast lapse sündi võid tunda mitmeid vastuolulisi emotsioone. Need emotsioonid võivad olla väga intensiivsed. Kõik allpool loetletud tunded on normaalsed ja enamik mehi kogeb mõnda neist. Kui sinu beebi saab tugevamaks, võivad negatiivsed tunded väheneda.
- Ärevus ja hirm beebi tervisliku seisundi ja tema tuleviku pärast.
- Kurbus, et sünnitus ei läinud nii, nagu olite planeerinud.
- Rahulolematus elumuutuste pärast.
- Abitus ja pettumus suutmatuse tõttu oma last aidata.
- Pinge, kuna oled tõmmatud nii paljudesse erinevatesse suundadesse, kui püüad oma partnerit toetada, tegeleda rahaliste probleemidega, tulla toime nõudmistega kodus ja tööl ning veeta aega nii oma vanemate laste kui ka beebiga.
- Ülevoolav armastus ja uhkus oma uue beebi üle.
- Hämmeldus tema edusammude ja raskuste üle, mida ta ületab.
- Lootus, et tal on helge tulevik, millest sa unistasid.
Väljenda ennast
Haige lapse sünd võib panna stressi alla sinu ja partneri suhte, samuti sinu suhted teiste pereliikmetega.Oluline on jagada oma tundeid partneriga kogu lapse haiguse ajal, et saaksite teineteist toetada ja muutuda selle kogemuse läbi tugevamaks meeskonnaks.
Mehed ja naised tulevad vahel asjadega toime erinevalt. Mõned mehed kalduvad oma tundeid endale hoidma, et oma partnerit säästa. Naisele võib tunduda, et selline käitumine näitab hoolivuse puudumist. Sina ja su kaaslane võite kogeda palju ühesuguseid tundeid, kuid mitte alati samal ajal. Lepi sellega, et te ei pruugi alati olla samas faasis. Sina, su partner ja teie perekonnad võivad reageerida samale olukorrale erinevalt. Püüa end väljendada, miks sa tunned nii, nagu sa tunned, kuula teisi ja suhtu nende tunnetesse empaatiaga.Sinu pere võib olla eri arvamusel, kui palju teavet beebi seisundi kohta perekonna ja sõpradega jagada. Mõnikord võib naine eelistada jagada vähem meditsiinilisi andmeid kui lapse isa, kuna ta võib tunda end vastutavana lapse seisundi eest. Oluline on austada neid erinevusi ja otsustada, mida te mõlemad soovite jagada.
Tee oma beebi heaks, mida suudad. Sa mängid oma lapse taastumise juures olulist rolli. Veeda aega oma beebiga. Tutvu vastsündinute intensiivravi osakonna töötajatega. Õpi tundma oma lapse tervishoiuvajadusi. Mida rohkem aega sa oma lapsega veedad, seda kindlamalt tunned end tema seisundi ja hoolduse osas. Jaga kõiki oma lapse eest hoolitsemisega seotud muresid personaliga. Usalda oma instinkte – sa oled oma lapse isa. Esita küsimusi. Küsi oma beebi hoolduse kohta nii palju küsimusi, kui vajad. Ei ole sellist asja nagu rumal küsimus. Tee otsuseid oma lapse meditsiinilise hoolduse kohta koos oma lapse emaga. Puuduta ja hoia oma last niipea, kui arst annab selleks loa. Kuigi su laps võib tunduda habras, ta ei purune. Tea, et su beebi tunneb ära su hääle ja puudutuse.
Lase teistel aidata. Sa ei saa olla kõikjal korraga, seega pane paika oma prioriteedid ja lase teistel ülejäänu eest hoolt kanda. See annab võimaluse veeta rohkem aega nendega, kes vajavad sind kõige enam. Kui teil on kodus teisi lapsi, püüa ka neile aega pühendada. Kinnita neile, et nad on armastatud. Ka nemad on mures oma ema ja beebi pärast. Paljud pereliikmed ja sõbrad soovivad aidata, kuid ei tea, mida teha. Tee nimekiri praktilistest asjadest, mida teie aitamiseks teha saab: toitu valmistada, kodu koristada, muru niita, osta toidukaupu, viia lapsi kooli ja käia koeraga jalutamas. Palu usaldusväärsel pereliikmel või sõbral edastada teavet, mida olete otsustanud oma lapse tervisliku seisundi ja edusammude kohta jagada, teistele pereliikmetele ja sõpradele.
Tasakaalusta oma eluvaldkondi. Kui naased tööle, püüa oma tööaega piirata, et saaksid veeta aega koos beebi, partneri ja teiste lastega. Teavita oma tööandjat lapse seisundist, juhuks, kui pead ootamatult töölt lahkuma või ei suuda vahel kõigega toime tulla. See võib pingeid leevendada. Säilita oma huumorimeel. Kui võimalik, tee nalja väikeste asjade üle. Huumor võib tervendada ja muuta raske olukorra kõigi jaoks paremaks.
Toeta oma partnerit
Enneaegsete laste emadel on erilaadsed mured. Su kaaslane võib esimestel päevadel pärast lapse sündi vajada erilist toetust ja mõistmist. Ta võib olla liiga väsinud, vaevatud või kurb, et veeta vastsündinute intensiivravi osakonnas palju aega. Või teie laps võib olla viidud teise haiglasse, kus ta saab kõige paremat hooldust. Räägi talle lapse kohta kõike. Näita talle lapse pilte ja jaga temaga hoolduse igapäevaseid üksikasju. Peale sünnitust võivad muuta ema hirmud, valu, väsimus ja hormonaalsed muutused ta emotsionaalsemaks ja ärrituvamaks kui tavaliselt. Rahusta teda, paljud enneaegsete või haigete laste emad tunnevad end oma beebi seisundi eest vastutavana ja süüdi. Kuula teda, kuid kinnita talle, et tema ei põhjustanud oma beebi seisundit. Kui su kaaslane otsustab oma piima välja pumbata, siis toeta teda igal viisil. Aita pudelid valmis panna, pane piim külmikusse ja vii see vajadusel haiglasse. Rinnapiim on ideaalne toit kõikidele imikutele ja on enneaegsete ja haigete beebide tervisele eriti vajalik. Õhuta teda enda eest hoolitsema. Oma mures lapse pärast ei pruugi ta piisavalt puhata ega õigesti süüa. Tunnusta teda lapsega aja veetmise, piima pumpamise ja kõige muu eest, mida ta teeb. Su kaaslane on õnnelik, kuuldes, et ta on suurepärane ema.
Hoolitse enda eest
Keegi ei oota, et sa oleksid superman. Selleks, et jääda tugevaks ja toetada oma perekonda, hoolitse kindlasti enda eest. Maga piisavalt ja söö tervislikult. Puhka. Kuigi su aeg on piiratud, proovi sobitada seda tegevustega, mis aitavad stressi leevendada, nagu harjutused, sport, harrastused, kinos käimine või mängimine oma teiste lastega. Sa suudad paremini toime tulla ja oma perekonda aidata, kui annad endale mõneks ajaks puhkust.
Otsi tuge. Võib olla kasulik rääkida vastsündinute intensiivravi osakonna teiste imikute isadega. Keegi ei mõista, mida sa läbi elad paremini, kui teised isad, kes on seal viibinud. Kuigi sa ei pruugi seda teada, on sul oma beebi elus juba oluline roll. Oled vastsündinute intensiivravi osakonna meeskonna liige, kes teeb tööd, et muuta laps tugevamaks. Sa annad oma beebile turvalisuse ja toetuse ning tähistad tema võite nii, nagu ainult isa saab seda teha. Vastsündinute intensiivravi osakonna isa võib olla väga raske olla, eriti kui laps on väga haige. Tunne uhkust kõigi asjade üle, mida sa teed oma lapse ja partneri abistamiseks, ja tea, et sa muudad asju paremaks.