Carmen – 35. rasedusnädal, 2090g

Sündinud
35. nädal
Kaal
2090g
Pikkus
46cm

Sünnitus kestis kolm tundi. 10. augustil 2000 läksin haiglasse, sest veed tulid ära. 11. augusti õhtul pandi tilk, hakkasid valud ja tütreke sündis kell 19.14. Ta viidi kohe intensiivi.

Mis tal siis viga oli? Nabanöör oli kaks korda ümber kaela, ta oli olnud hapnikupuuduses – sellest ajukahjustus. Veri oli tal – nagu arstid ütlesid – „liiga paks“. Lisaks oli organismis põletik, miks või millest see põletik oli, sellele ei jõutudki jälile.

Viiendal päeval viidi meid XI osakonda, kus olime kokku neli nädalat, nendest kaks intensiivis kuvöösis. Esimesed päevad Carmen ainult magas. Iga kolme tunni järel käisin teda sondist toitmas, kuid siiski langes kaal alla kahe kilo. Kolmenädalaselt hakkas ta rinnast sööma ja sõi sealt isuga 10 kuud.

Ta sai lisahapnikku ja kaks nädalat oli ka tilgutite all. Lisaks tekkisid veel probleemid maksaga, mille tõttu ta pidi iga kahe tunni tagant siniste lampide all olema (umbes nagu solaariumis). Carmenil oli ka rauapuudus, mistõttu ta sai rauapreparaate. Selle aja jooksul tehti talle mitmesuguseid protseduure – vereproovid, ultrahelid (ka ajust), seljaaju sondeerimine – kuid ikkagi ei selgunud, miks ta varem sündis.

Kui ta juba ise ilusti sõi, saime me koju. Paar päeva pärast koju jõudmist oli tema esimene sünnipäev. Ta sai ühekuuseks, aga ei kaalunud isegi kolme kilo.

Kui Carmen oli 7 nädalat vana, hakkasime ujumas käima. Taastusravil oleme 2003. aasta veebruariks (Carmen oli 2,5 a vana) käinud 20 korda, so 20 x 2 nädalat. Alates septembrist 2002 oleme käinud kolm korda nädalas võimlemas ja üks kord nädalas ujumas.

Füüsiline areng on olnud väga-väga aeglane.

  • 1-aastaselt hakkas keerama
  • 1,5-aastaselt hakkas istuma
  • 2-aastaselt hakkas roomama
  • 2 aasta ja 3-kuuselt hakkas toe najal püsti ajama
  • 2 aasta ja 5-kuuselt hakkas raamiga kõndima

Esimesed sõnad tulid aastaselt: „äitähh“ ja „emme“ ning kahe aastaselt rääkis kõik oma jutud arusaadavalt. 2,5-aastaselt hakkas ka r-täht juba välja tulema.

Talle meeldib laulda ja muusikat kuulata. Laulud jäävad väga hästi meelde. Lemmikkassett on Pipi Pikksukk ja video Teletupsud. Numbreid loeb 20-ni ja värve tunneb juba ka. Väga meeldib joonistada ja liimida. Raamatud on lemmikmänguasjad juba ammu. Carmen on väga seltsiv ja rõõmsameelne laps.

1 a ja 7-kuuselt tehti Carmenile silmaoperatsioon, et ta ei kõõritaks. See operatsioon peaaegu õnnestus kuid 2,5-aastaselt kirjutati talle siiski prillid. 2,5-aastaselt oskab ta üpris hästi ise süüa ja käeline tegevus on hästi arenenud.

3-aastaselt hakkas Carmen käima Laagna Lasteaed-algkoolis. Selles lasteaias tegeleb lastega logopeed ja 2 korda (25 min) nädalas ka füsioterapeut. Bassein on seal juba 2005. aasta jaanuarist remondis, kuid esimesed 1,5-aastat sai ta seal ka vesivõimlemist. Samuti kord aastas massaažikuuri. Lasteaeda on tal võimalik sõita lasteaiabussiga (AS Termak). Lasteaeda meeldib väga minna, hoolimata sellest, et tõusta tuleb vara, kell 6.30, sest elame Mustamäel ja lasteaed asub Lasnamäel.

Sellest kõigest on siiski vähe. Pikemaid ravikuure on haigekassa järgi ette nähtud neli kuuri, 2 nädalat korraga. Kuid Carmenil on vaja pidevat ravi ja me käimegi kaks korda nädalas Tallinna Lastekodus füsioteraapias. Samuti käime ravi eesmärgil kord nädalas ratsutamas ja võimalikult palju üritame aega veeta vees: erinevates veekeskustes. Põhiliselt käime Tabasalu spordikompleksis ujumas. Kaugel see ju on, kuid seal on väga tore.

Praegu on Carmen 5-aastane ja iseseisvalt ei käi. Küll aga käimisraamiga ja tugede najal. Suvega on saavutanud selle, et suudab ise, ilma toe najata, seista ühe minuti. Tasakaalust on siiski veel vara rääkida.

Vaimselt on ta hästi arenenud: tunneb tähti, loeb kokku lühemaid sõnu, oskab viie piires arvutada, meeldib joonistada. Kirjutamisega on probleeme – raske on teha erinevaid kujundeid ja ka tema tehtud tähtedest on raske aru saada. Põhiliselt tegutseb ta vasaku käega, kuna vasem pool on tal paremini arenenud. Mälu seevastu on tal superhea. Ühe korra loed jutu ette ja teistkordsel lugemisel ta juba parandab sind, kui teisiti loed. Ja jutustab ta väga-väga palju. Carmenil on 1,5 aastat noorem vend ja kui nad kahekesi on, siis oi-oi-oi … karvad lendavad …, aga üldiselt on sõnakuulelik laps.

2 aasta vanuselt kaalus 10 kg, pikkus 85 cm
2,5 aasta vanuselt kaalus 11 kg, pikkus 92 cm

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options