Rinnapiima väljapumpamisega tuleb alustada esimesel sünnitusjärgsel päeval, umbes 6 tundi pärast sünnitust. Sel ajal tuleb vaid paar tilka ternespiima, kuid varajane väljalüpsmine soodustab rinnapiima teket ning hilisemat jätkuvat produktsiooni. Piimatootmise käivitamiseks peaks rinnapiima välja pumpama nii palju ja nii sageli kui võimalik. See peaks toimuma vähemalt 8 korda ööpäevas, kuid soovitavalt veidi sagedamini – päeval iga 2-2,5h järel, öösel 3-4h järel.
Algul on rinnad pehmed ning piima kogus on väiksem. Pigistage piim rinnanibule ja koguge see süstlasse. See on täiesti normaalne, et alguses on rinnapiima kogus väga väike. Iga milliliiter, mida ema suudab välja pumbata, on lapsele äärmiselt vajalik. Ka väike kogus rinnapiima aitab nakkusi ennetada ja on väärtuslik.
Rinnapumpa on kergem kasutada kui rinnad on täis. On erineval moel töötavaid pumpasid, kuid erinevatele emadele sobivad erinevad pumbad. Haiglates on kasutamiseks olemas elektrilised rinnapumbad. Elektrilise pumba kasutamine on emale vähem väsitav ning võimaldab paljudel juhtudel suurema piimakoguse kättesaamist.
Piima voolama hakkamisele mõjuvad hästi ema mõtlemine lapsest ning kui see on võimalik, siis lapse puudutamine, süles hoidmine, nahk-naha kontakt. Abiks võib olla ka lapsest pildi või video tegemine ja selle vaatamine pumpamise ajal. Tihti piisab ka rahulikust õhkkonnast toetava sõbra või sugulase või teiste, samal ajal piima välja pumpavate emade seltsis. Abi võib veel olla soojast joogist, vannist või soojast kompressist rindadele enne lüpsma asumist, rinnanibude stimuleerimisest, selja masseerimisest (eriti kui seda teeb abikaasa või elukaaslane). Oluline on, et ema tunneks end hästi ja mugavalt.
Väljalüpsmiseks kulutatud aeg on erinevatel emadel väga kõikuv, mistõttu ei saa täpselt soovitada, kui pika aja vältel peaks ema piima välja pumpama. Keskmiselt peaks iga kord rindade kordamööda tühjendamisele pühendama 20-30 minutit. Ka siis, kui piima ainult piiskhaaval nõrgub. Aja kokku hoidmiseks võib piima välja pumbata mõlemast rinnast korraga. Isegi kui last ei saa ajutiselt suukaudselt toita, on oluline, et ema ikkagi rinnapiima välja lüpsaks, et säilitada piima tootmine ajaks kui laps seda jälle vajab.
Mõnikord on vaja rinnapiima välja pumbata väga pika perioodi jooksul ja see võib emale suuri raskusi põhjustada. Õige pumpamistehnika ja toetuse korral õnnestub see tavaliselt hästi ning lõpuks hakkab laps ka rinnast sööma! Ära karda nõu küsida imetamisnõustajalt! Imetamisnõustaja saab nõu anda muuhulgas ka erinevate pumpamistehnikate, valulikkuse, rinnapiima koguse suurendamise ja piima säilitamise osas.
e-mail: kristel.kukk@enneaegsedlapsed.ee
tel: 55632491