fbpx

Lähedastele

Kui kellelgi Su tuttavatest sünnib enneaegne laps, võid tunda ebakindlust, kuidas sellele reageerida, eriti kui laps on väga enneaegne või väikene. Siin on mõned soovitused.

Õnnitle vanemaid
Oleta, et beebiga saab kõik korda ning õnnitle vanemaid nagu Sa teeksid seda ka õigeaegselt sündinud beebi puhul. Vaatamata kõigile muredele seoses enneaegse sünniga, on see laps väga eriline ja väga armastatud.

Saada kaart nii ruttu kui võimalik

Ära oota kaardi saatmisega, kuni beebi haiglast koju jõuab (kuigi lisaks võib alati saata ka “teretulemast koju” kaardi). Kaarti valides ole osavõtlik ning ära vali kaarti, kus peal pehmete vormidega õigeaegselt sündinud beebi. Saada see kodusele aadressile, nii et vanematel on rõõm seda lugeda ka siis, kui nad esialgu ilma beebita koju tulevad.

Mõned inimesed on õnnitluskaardi saatmise osas nõutud, kuna nad ei ole kindlad, kas beebi elama jääb. Enamus enneaegseid lapsi jääb siiski elama, kuid ka nendes kohutavates olukordades, kui beebi koju ei tulegi, hindavad vanemad neid esimesi õnnitluskaarte, kuna see elustab nende mälestusi lapsest.

Kingiideid emale

Mõni hea kätekreem, kuna haiglas tuleb pidevalt käsi pesta; väike fotoalbum beebipiltide kaasas kandmiseks; midagi lugemiseks (mitte beebi-teemaga seotud); kodus valmistatud eine; pildiraam öökapile, et beebi oleks silme ees nii ärgates kui magama minnes.

Kingiideid beebile

Kõik asjad, mida Sa kingiksid ka õigeaegselt sündinud beebile. Kuna haiglas on vähe ruumi ja sinna ei mahu suurt muud peale isiklike asjade ja mõne pehme mänguasja, ära haavu, kui vanemad Sinu poolt tehtud kingituse koju jätavad. Kui Sa sooviksid kinkida riideid, siis enneaegsete beebide riideid võib leida Mothercare kauplusest ja Minibeebi valikust. Riided peavad olema väga kergesti selga pandavad. Üldistatult- mida varem beebi sünnib, seda kauem peab ta ka haiglas olema. Paljud väga varakult sündinud enneaegsed (30 rasedusnädalat ja varem) saavad haiglast koju oma sünnitähtaja paiku ning tavaliselt on neile siis juba parajad ka vastsündinutele mõeldud riided.

Enne külastamist veendu

Ära kiirusta haiglasse oma sõpru külastama kohe esimese nädala jooksul pärast beebi sündi, vaid veendu kõigepealt kas nad soovivad külastajaid. Nad võivad viibida valdava osa ajast intensiivravi osakonnas, kuhu külastajaid ei lubata. Ole nende suhtes hoolitsev ja anna teada, et ootad kohtumist väga neile sobival ajal, kasvõi hetkeks haigla kohvikus või ka siis, kui nad beebiga koju jõuavad. Kindlasti ära mine külla siis, kui Sa ei tunne ennast tervena, ka tavaline külmetus võib enneaegsele beebile väga ohtlik olla või kui vanemad haigestuvad, ei saa nad oma beebi eest haiglas hoolitseda.

Hoia pärast esimese nädala möödumist ühendust

Võta kindlasti vanematega ühendust kas telefonitsi, sõnumitega, e-kirjade teel või kellegi kaudu, kes on neile lähedasem kui Sina- et nad teaksid, et Sa oled nende jaoks olemas ja mõtled nende peale ning Sa ei ootagi iga teate peale nende reageeringut. Vanematele on stressiolukorras teadmine, et nende peale mõeldakse ja kaasa elatakse, äärmiselt oluline.

Paku praktilist abi

Jätta oma laps haiglasse või olla seal koos lapsega, pumbata iga kolme tunni tagant piima, tulla toime pahupidi pööratud plaanidega- enneaegse vastsündinud vanemaks olemine on nii emotsionaalselt kui füüsiliselt äärmiselt kurnav ja samas ka väga aeganõudev. Sul on võimalik perekonda aidata:

  • valmistades neile süüa nii koheselt söömiseks kui ka sügavkülmutamiseks. Neil endil ei ole piisavalt jaksu korraliku söögi valmistamiseks.
  • aidates hoida vanemat last, et vanemad saaksid koos haiglas beebi juures olla
  • viies koera jalutama või pestes nende autot
  • aidates neid majapidamistöödes, eriti kui peres on veel lapsi käies toidupoes
  • sõidutades neid vajadusel haiglasse

Võimalda oma sõbral tunda end normaalse beebi emana

Vahel tunnevad enneaegsete laste vanemad, et nad on justkui kõrvale jäetud, kuna inimesed muretsevad, et nad võivad kogemata midagi valesti teha. Enamikul juhtudel tasub siiski püüda oma sõpru kaasata, kui et mitte midagi teha.

Imetle beebist tehtud fotosid

Kui on võimalik, palu näha fotosid beebist ja anna positiivset tagasisidet, isegi kui beebi tundub Sulle tavapäratu. See tähendab vanemetele, kes armastavad oma beebi vaprust ja ilu, hoolimata torudest ja juhtmetest, väga palju.

Kogemusnõustamise käigus on võimalik kohtuda sarnast olukorda kogenud vanemaga, kes on esimese emotsionaalse perioodi üle elanud. Kogemus ühendab ja loob kiire teineteisemõistmise ning tugineb vastastikusele austusele ja usaldusele. Kogemusnõustaja ülesanne ei ole lahendada teise inimese probleeme, vaid pigem aidata inimesel ise lahendust leida. Kogemusnõustajad on läbinud nõustamikoolituse ja on seotud vaikimiskohustusega. Ta on meditsiiniväline ja neutraalne isik, kes ei näe haiguslugusid, kuid saab stressiseisundis emale appi tulla omaenda kogemuste kaudu, tema vaimset seisundit jälgida ning toetada. Nõustamise eesmärgiks on aidata parandada haigete lastega perede toimetulekut ja elukvaliteeti ning soodustada laste kasvuks ja arenguks vajaliku perekeskkonna kujunemist. 

Piirkond: Tallinn (kokkuleppel ka Tartus)
Hind: alates 20€/h
Kestus: 1-1,5h
Nõustamine toimub läbi e-kanalite (Skype, Facebook) või kokkuleppel soovitud kohas (tuleme /haiglasse või kohtume MTÜ Enneaegsed lapsed kontoris Liimi 1-307).

Aja broneerimiseks kirjuta kristel.kukk@enneaegsedlapsed.ee või helista +372 55 632 491
Change this in Theme Options
Change this in Theme Options