RS viirusnakkus

Respiraator-süntütiaalviirus ehk RS-viirusnakkus.

RS-viirusnakkus on imikueas ja varajases lapseeas väga sageli esinev viirus. Enamus lapsi põevad enne 2-3-aastaseks saamist RSV-nakkust. Lapsed nakatuvad RS-viirusega tavaliselt sügisel, talvel ja kevadel.

Enamikul lastest põhjustab RS-viirusnakkus küll tavalise külmetushaigusega sarnanevaid sümptomeid, kuid teatud puhkudel võib RS-viirusnakkus tõsiselt kahjustada kopse. Kõige sagedamini võib see juhtuda enneaegsena sündinud ja/või alla 2-aastaste kopsuhaigust või kaasasündinud südamehaigust põdevate laste puhul. Sel juhul võib laps jääda väga haigeks ning vajada haiglaravi.

RS-viirusnakkus võib kaasa tuua ka kopsupõletiku ning samuti on see viirus esimesel eluaastal tekkinud bronhiidi levinuim põhjustaja.

Enneaegsed lapsed kuuluvad RSV-nakkuse kõrgendatud riski-gruppi. Eriti ettevaatlik tuleks olla, kui laps sündis enne 35. rasedusnädalat ja on RSV nakkushooaja alguses alla 6 kuu vanune.

RSV-nakkuse sümptomid võivad esialgu sarnaneda külmetushaiguse sümptomitega nagu näiteks palavik ja vesine nohu. Kui RS-viirus jõuab kopsudesse, võivad haiguse sümptomid ägeneda. Seesugused sümptomid on: tugevam ja sagedasem köha, hingamisraskused (sh vilistav hingamine ja hingeldamine), sinakad huuled ja küüned, vedelikupuudus, raskused lapse rinnga või lutipudelist toitmisel.

RS-viirusega on kerge nakatuda. See on väga levinud ja kui nakatunud isik köhib või aevastab, levivad pisikud edasi ka õhu kaudu piisknakkuse teel. RS-viirus kandub edasi ka igasuguse füüsilise kontaktiga, näiteks nakatunud inimese puudutamise, suudlemise või talle käe andmise kaudu. RS-viirus võib mööblil või kasutatud pabertaskurätil mitu tundi nakkusohtlikuna püsida. Sageli nakatutakse rahvarohketes kohtades ja lasteaias.

Näpunäited RS-viirusega nakatumise ohu vähendamiseks

  • Peske käsi enne lapsega tegelemist alkoholi sisaldava kätepesuvahendi või sooja vee ja seebiga.
  • Puhastage lapse mänguasju regulaarselt puhastusvahendiga.
  • Mänguasju tuleb kindlasti puhastada siis, kui nendega on mänginud külmetushaiguse sümptomitega teine laps.
  • Kui põete külmetushaigust või kui teil on palavik, ei tohiks te last suudelda.
  • Hoidke last eemal külmetushaiguse sümptomitega või palavikuga inimestest.
  • Püüdke last eemal hoida rahvarohketest kohtadest (nt lasteaedadest, kaubamajadest jne).
  • Ärge suitsetage lapse juuresolekul

Esmased näpunäited haigustunnuste korral: loputage lapse nina füsioloogilise lahusega, andke talle juua palju vett ja vajadusel alandada palavikku. Kui lapsel tekib raskendatud hingamine, tuleks pöörduda arsti juurde.

Üldtunnustatud lähenemine on raskelt kulgeva RSV-nakkuse ennetamine enneaegsena sündinutel, südamerikkega ja bronhopulmonaalse düsplaasiaga lastel enne 2. eluaastat!

RSV-nakkuse raskete vormide ennetamiseks kasutatakse passiivset immuniseerimist. Valmis antikehad (ravim) seonduvad spetsiifilise valguga RS-viiruse pinnal, takistades viiruse tungimist hingamisteede rakkudesse, viiruse paljunemist ning kopsukahjustust.

Täiendava teabe saamiseks konsulteerige oma arstiga.

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options